Čo je Bitcoin a ako funguje

publikované | 29.03.2023

Čo je Bitcoin a ako funguje

Bitcoin je kryptomena, ktorá zmenila svet financií a stala sa jednou z najfascinujúcejších technologických inovácií. Jej vznik je spojený s tajomným pseudonymom Shatoshi Nakamato, ktorý v roku 2008 publikoval bielu knihu s názvom "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ na doméne bitcoin.org. Táto publikácia položila základy pre decentralizovanú kryptomenu, ktorá nezávisí na žiadnej centrálnej autorite, či finančnej inštitúcii. Jadro Bitcoinu tvorí revolučný koncept blockchainu - decentralizovanej databázy, ktorá je základom Bitcoinovej siete.

Bitcoinová sieť sa skladá z tisícov uzlov, ktoré sa navzájom pripájajú a spájajú, čím vytvárajú robustnú decentralizovanú sieť. Každý uzol obsahuje kompletnú kópiu blockchainu, čím je schopný overovať a potvrdzovať každú jednu transakciu vykonanú v sieti. A práve táto povaha siete robí Bitcoin jedinečným a silným prostriedkom pre bezpečné a transparentné finančné transakcie.

Najznámejším aspektom Bitcoinu je proces ťaženia, ktorým sa nové bitcoinové mince vytvárajú. Pri tomto procese počítače súťažia o riešenie matematického problému a vytvárajú nový blok transakcií. Zaujímavosťou je, že tento proces je zabezpečený vysokou výpočtovou silou, ktorú využívajú počítače na celom svete. Za úspešné vyriešenie problému počítačová sieť dostáva odmenu vo forme novovytvorených Bitcoinov. Denne sa vyťaží približne 900 Bitcoinov, ktorého množstvo postupne klesá, až sa v roku 2140 zastaví posledným vyťaženým Bitcoinom. V tom okamihu bude v obehu maximálny limit počtu bitcoinových mincí 21 miliónov. Neexistuje žiadny spôsob ako ich vytvoriť viac, čím je zabezpečená  jeho vzácnosť a hodnota. 

Na začiatku roku 2009 sa pod spomínaným pseudonymom Satoshi Nakamoto podarilo vyťažiť nultý blok Bitcoinu a tým získať za vyťaženie prvých 50 Bitcoinov, ktoré boli zahrnuté do tzv. Genesis bloku. Tento blok je prvým blokom v blockchain sieti Bitcoinu a predstavuje kľúčový moment v histórii tejto kryptomeny. O niekoľko dní neskôr, toho roku, Hal Finney zakúpil od Nakamota prvých 10 Bitcoinov. Týmto nákupom sa uskutočnila prvá dokumentovaná transakcia Bitcoinu.

Nakamoto pokračoval v ťažení Bitcoinov a stále viac sa stával legendou v kryptomenovej komunite. Pred svojím odchodom z verejného života stihol vyťažiť približne 1 milión Bitcoinov. Po jeho odchode zastúpil jeho postavenie ako hlavného zástancu tejto kryptomeny Gavin Andersen, ktorý sa stal hlavným vývojárom Bitcoinu.

V roku 2010 bola založená prvá zmenáreň Bitcoin Market, v ktorej sa dal kúpiť Bitcoin. V máji toho roku sa uskutočnil prvý nákup v pizzerii Papa Johns v americkom meste Jacksonville na Floride. Programátor Laszlo Hanyecz si objednal dve pizze, za ktoré zaplatil 10 0000 Bitcoinov, čo predstavovalo v tom čase 25 dolárov.

V rokoch 2011 až 2013 vzniklo množstvo nových zmenární a platforiem s možnosťou kúpy a predaja Bitcoinov, čim výrazne prispeli k rastu ekosystému kryptomien.

V roku 2013 sa dostal Bitcoin do pozornosti , keď prekonal hranicu 1000 dolárov za jeden Bitcoin. Tento nárast spôsobil obrovský záujem médií a aj investorov. V tom istom roku došlo ku kolapsu najväčšej burzy pre kryptomeny Mt.Gox. Hackeri vnikli do systému a ukradli viac ako 850 000 Bitcoinov, čo predstavovalo 7 percent všetkých vtedy existujúcich Bitcoinov. Týmto incidentom došlo k výraznému poklesu hodnoty Bitcoinu a spustila sa výzva na lepšiu reguláciu a ochranu spotrebiteľov na trhu kryptomien. V nasledujúcich rokoch sa snažil Bitcoin získať späť dôveru verejnosti a investorov ako aj svoje postavenie na trhu.

Úspech prišiel v roku 2015, kedy sa stal Bitcoin oficiálnym platobným prostriedkom v určitých obchodoch a podnikoch, vrátane niektorých internetových firiem.

V nasledujúcich rokoch 2016 a 2017, rastúcim záujmom investorov a nových kryptomenových projektov sa hodnota Bitcoinu dramaticky zvýšila a prekročila hranicu 20 000 dolárov za Bitcoin.

Pod rastúcim tlakom na reguláciu a množstvom negatívnych správ zažil trh kryptomien v roku 2018 masívny pokles hodnoty a Bitcoin klesol zo svojho historického maxima o viac ako 80 percent.

Napriek pádu sa Bitcoin a trh kryptomien zotavil a opäť získal na hodnote. V roku 2021 sa dostal do popredia a jeho hodnota stúpla na 69 000 dolárov za jeden Bitcoin. Nárast bol spôsobený rastúcim záujmom inštitucionálnych investorov a stále väčšou akceptáciou kryptomien ako legitímnej formy investície.

V súčastnosti  je Bitcoin etablovanou kryptomenou a jeho vplyv sa prejavuje aj mimo sféry finančných trhov. Je symbolom nového spôsobu myslenia o platobných systémoch a niektoré krajiny uznávajú Bitcoin ako platidlo a využívajú ho na rôzne účely.

Mohlo by vás zaujímať

  • Bitcoin a ďalšie kryptomeny
  • Online kurzy kryptomien
  • Bezplatné založenie užívateľského účtu
  • Žiadne priebežné a dodatočné poplatky
  • Bezpečná správa a úschova kryptomien v bankovom trezore
  • Všetko na pár klikov
Zistiť viac
  • Bitcoin a ďalšie kryptomeny
  • Online kurzy kryptomien
  • Bezplatné založenie užívateľského účtu
  • Žiadne priebežné a dodatočné poplatky
  • Bezpečná správa a úschova kryptomien v bankovom trezore
  • Všetko na pár klikov
Zistiť viac